25 máj/ Št18:00

Čítanie s Dušanom Taragelom

literatúra


Ďalším literárnym hosťom v KC Kláštor bude Dušan Taragel, tohtoročný finalista súťaže Anasoft Litera, ktorému minulý rok vyšla kniha Mafiánske balady.

Dušan Taragel je prozaik, publicista a editor. Vyučil sa za prevádzkového chemika, večerne si urobil maturitu a v rokoch 1981-85 študoval teóriu kultúry na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Vystriedal množstvo zamestnaní: V Chemických závodoch Juraja Dimitrova (neskôr Istrochem) pracoval ako chemik, vo Vodárňach a kanalizáciách ako strojník, popri tom aj ako hudobný redaktor v Slovenskom rozhlase. Od roku 1993 pôsobil ako copywriter v rôznych reklamných agentúrach (Mark BBDO, Soria & Grey, Young and Rubicam, Monarch). Od roku 2005 prešiel do médií, v ktorých pôsobil ako editor a publicista v rôznych mesačníkoch, týždenníkoch a denníkoch. Najdlhšie pôsobil v denníku SME (pripravoval preň časopisecké prílohy S-magazín a TV OKO, neskôr špecializované monotematické prílohy venované literatúre a histórii) a v denníku Nový Čas. Od roku 2019 pracoval ako redaktor mesačníka Knižná revue (LIC), od roku 2021 pracuje ako redaktor Rádia Devín, knižný editor a vedie internetový literárny magazín Literát.sk.

Časopisecky publikoval od roku 1988. Debutoval knihou Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov (1997). Spolu s P. Pišťankom vydal knihu poviedok Sekerou & nožom (1999), ktorá obsahuje staršie texty z rokov 1981 – 91. Je editorom a spoluautorom zborníka Roger Krowiak (2002). Editorsky pripravil a zostavil poviedkové antológie Sex po slovensky 1 a 2 (2004-05), je autorom scenára komiksu Jánošík. Pravdivý príbeh (kreslil Danglár, 2006). V roku 2005 vydal mystifikačnú príručku slušného správania pre vrahov Vražda ako spoločenská udalosť, v roku 2013 zbierku poviedok Polrok bez sexu. V roku 2022 mu vyšiel prvý román, akčný existenciálny triler Mafiánske balady. Ako scenárista napísal celovečerný film Baščovanský a zať (1994), v rokoch 2008-2013 písal scenáre pre televízne sitkomy Mafstory, Profesionáli, Hoď svišťom či Hlavne, že sa máme radi.

/zdroj: litcentrum.sk/

Podujatie je organizované v rámci projektu Rising with culture vďaka podpore Grantov EHP.

photo by: Táňa Hojčová

Čítanie s Dušanom Taragelom

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs