8 sep/ Št18:00

Čítanie s Jurajom Raýmanom


Autor pod drobnohľadom sleduje konanie hlavného hrdinu – a krok za krokom preniká aj do jeho „hlavy“. Obracať jednu stránku za druhou vás však nenútia len jeho nepredvídateľné rozhodnutia, výčitky svedomia, strach o život, prekvapujúce zmiznutia a ešte prekvapujúcejšie návraty, ale aj spôsob rozprávania, ktorý Raýman používa. Čitateľa totiž stotožňuje s postavou hlavného hrdinu, čím robí zážitok z čítania ešte intenzívnejším a subjektívnejším.

Michaela Pašteková
Raýman rozpráva napínavý príbeh, jeho hrdina chvíľku nepozornosti za volantom zaplatí prepadom do surreálneho sveta živých mŕtvych a svoj kalich dopíja až do trpkého dna. Knižka na jedno prečítanie, ktorá neašpiruje na „veľkú literatúru“. Možno práve preto sa k nej zvláštnym spôsobom – a z nečakanej strany – približuje.

Juraj Kušnierik
"Lákalo ma vyskúšať si tento žáner, resp. niektoré prvky tohto žánru. A takýmto „sprostredkovaným“ spôsobom sa vypísať z fóbií a strachov. V skutočnosti, samozrejme, Tri hodiny ráno nie je pravý psychotriler. Skôr sa z toho vykľula travestia na krvavý román. Vlastne by knihu niekto mohol pokojne považovať za humoristickú knižku."

Juraj Raýman sa narodil 12. júla 1972 v Spišskej Sobote. Po maturite na gymnáziu v Bytči (1990) študoval v rokoch 1990 – 1995 odbor dramaturgia a scenáristika na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Prvé básne a poviedky uverejnil v roku 1989 v literárnom mesačníku Dotyky a na začiatku 90. rokov 20. storočia bol jedným z jeho kľúčových autorov. Ďalšie prózy publikoval aj v časopisoch Romboid, Fragment a Slovenské pohľady. V súčasnosti pracuje ako reklamný textár a rozhlasový a televízny scenárista. Žije v Žiline.(zdroj: www.litcentrum.sk)

Čítanie s Jurajom Raýmanom

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs