2 mar/ Št06:44

Čítanie s Michaelou Rosovou

literatúra"Písanie je práca. Nie veľmi rozdielna napríklad od tvorby webových stránok – to, čo vidíte, keď máte stránku pred sebou, bude pekné alebo pôsobivé a podobne. Keby ste si zobrazili zdrojový kód, vidíte, koľko práce je za tým. Na koncept sa trebárs môžete vykašľať, ale technicky vám to stále musí držať pohromade a fungovať. Samo sa to neurobí. Treba to vydrieť." (Rosová, Mika: Tri knihy pod stromček. In: Sme, roč. 25, 1. 12. 2017, č. 276, príl. Magazín o knihách, s. XI.)

"Michaela Rosová patrí do pomerne silnej generácie spisovateliek narodených koncom sedemdesiatych a v prvej polovici osemdesiatych rokov 20. storočia, ktoré do diania v slovenskej literatúre vstupovali postupne po roku 2000. Táto generačná vlna má výrazný podiel na premene „rodovej tváre“ slovenskej literatúry – možno povedať, že väčšina jej výrazných hlasov dnes patrí ženským autorkám. Najmä svojou druhou knihou, útlou novelou Dandy (2011) sa svojským spôsobom pridala k silnému generačnému objavovaniu témy cudziny (resp. domova) a k novému, európskou skúsenosťou mladých ľudí zmenenému prístupu k otázkam individuálnej, ale aj národnej či kultúrnej identity, ktoré silne rezonovali medzi generačnými čitateľmi a kritikmi" (Radoslav Passia, litcentrum.sk)

Michaela Rosová sa narodila v roku 1984 v Senici, kde absolvovala gymnázium. Neskôr vyštudovala divadelnú dramaturgiu na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne (Bc., 2006) a odbor Performance Research na University of Bristol, Faculty of Arts v Bristole (MA, 2009). Spisovateľka je viacnásobná finalistka Ceny Anasoft litera. Vyšli jej knihy: román Hlava nehlava (2009), novela Dandy (2011), prózy Malé Vianoce (2014), Tvoja izba (2019). Jej najnovším titulom je zbierka poviedok Nepokojní spáči. (litcentrum.sk)

foto autorky Alan Hyža

foto knihy Jakub Kratochvíl

Čítanie s Michaelou Rosovou

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs