15 jún/ Št18:00

Čítanie s Pavlom Rankovom

literatúra


Pavol Rankov je ďalším z tohtoročných finalistov literárnej súťaže Anasoft Litera. Aj o jeho najnovšej knihe, novele Klinika, sa budeme rozprávať vo štvrtok podvečer u nás v Kláštore.

"Nehovorím za žiadnu generáciu a ani nepatrím do žiadnej generácie. Napokon, nespomínam si, že by za posledných dvadsať rokov u nás nejaký básnik či prozaik hovoril za svoju generáciu. V budúcnosti to budem čitateľom uľahčovať. Nejaké „konce“ do svojich kníh častejšie dám, aby sa nemuseli takto trápiť.

Internet do značnej miery odzrkadľuje fragmentárnosť, eklekticizmus, povrchnosť a komerčnosť informačnej spoločnosti, v ktorej žijeme. Je plný básní, ale nemožno v ňom nájsť ucelené dielo žiadneho autora, kladie do jedného radu W. Shakespeara a S. Kinga, Odyssea a Draculu. Na sieti je oveľa viac rozhovorov s autormi o knihách ako ukážok z týchto kníh. Internet sprostredkuje obrovské množstvo metainformácií o literatúre, takže momentálne vo vzťahu k literatúre plní reklamno-propagačnú funkciu. Vo sfére čítania umeleckej literatúry dnes Internet nie je náhradou verejnej knižnice."

Pavol Rankov sa narodil 16. septembra 1964 v Poprade. Študoval knihovedu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, kde aj pracuje na Katedre knižničnej a informačnej vedy. Okrem pedagogickej činnosti sa venuje koncepciám a teóriám z oblasti masmédií, reklamy, informačných technológií a kultúry. Žije v Bratislave.

/zdroj: litcentrum.sk/


Podujatie je organizované v rámci projektu Rising with culture vďaka podpore Grantov EHP.

Čítanie s Pavlom Rankovom

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs