9 feb/ Št10:16

Čítanie s Pavlom Sibylom

literatúra


Vo štvrtok podvečer sa budeme s Pavlom Sibylom rozprávať o jeho novej zbierke poviedok Na prelome apríla a mája, ale i o práci v literárnej inštitúcii a o prepojení umenia a politiky.

"Začal som s blogmi, najprv na rôzne témy zo života okolo nás. Aj z toho súkromného, ktoré mali úspech, keď som ich napísal spôsobom, kedy nebolo jasné, čo je realita a čo je už fikcia. Neskôr som si povedal, že budem písať už len poviedky, pri ktorých som sa však snažil uplatniť to, čo som sa naučil pri písaní blogov – vymyslieť pútavý názov, zaujať čitateľa, vtiahnuť ho do deja už v prvých riadkoch, používať čo najmenej zbytočných viet, nepísať rozvláčne. Ak chce človek písať, musí žiť. Čím viac, čím rôznorodejšie, tým lepšie. Ťažko povedať, či je písanie mojou najobľúbenejšou činnosťou. Niekedy nechcem počítať ani vidieť a túžim tri hodiny nosiť vedrá plné malty. Ale je fakt, že bez písania by som ani nevedel žiť. Možno v prípade, keby som ho nahradil maľovaním. Hudbou alebo filmom. Ale bez tvorenia (toto je to správne slovo) by som asi veľmi rýchlo dodýchal."

Pavel Sibyla sa narodil 1. apríla 1978 v Detve. Detstvo prežil v Hriňovej, kde absolvoval aj základnú školu. Po maturite na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Lučenci pokračoval v štúdiu na Trnavskej univerzite, kde ukončil odbor história. Vystriedal viacero zamestnaní, bol učiteľom v základnej škole, čašníkom, historikom aj bankovým úradníkom, pracoval tiež ako redaktor v týždenníku Trend. Od novembra 2014 do júla 2015 bol vedúcim odboru vnútornej politiky v Kancelárii prezidenta SR Andreja Kisku. Z tejto pozície odišiel aby sa stal v rokoch 2015 až 2018 výkonným riaditeľom Nadácie Zastavme korupciu. Minulý rok sa stal riaditeľom Literárneho informačného centra. Je členom strany Progresívne Slovensko, žije v Bratislave.

Čítanie s Pavlom Sibylom

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs