17 aug/ Št18:00

Čítanie s Uršulou Kovalyk

literatúra


S Uršuľou Kovalyk, s autorkou diel Krasojazdkyňa, Čisté zviera, Tvoriť ma bolí či Žena zo sekáča, sa budeme rozprávať o jej dielach, vnímaní, o svete žien i o tom, ako sa jej darí písať texty, ktoré lezú pod kožu.Už vo štvrtok 17. augusta o 18:00. Tešíme sa na vás.


"Iba vďaka najslabším (a mám na mysli aj zvieratá) môžeme v sebe objaviť vyššie city, ktoré sú vlastné iba nám ľuďom a vyjadrujú našu spoločenskú podstatu." (z rozhovoru s Tomášom Strakom)

"Mojou cieľovou skupinou sú predovšetkým čitateľky a čitatelia, ktorí sa neboja slova feminizmus, neveria rozprávkam o vždy usmievavých, obetavých ženách a tvrdých mužoch, ktorí neplačú, majú radi čierny humor a iróniu. Asi to nebude veľké percento obyvateľov.

Ak by som chcela iba šokovať, prebehla by som sa holá po Hlavnej ulici v Košiciach a nemusela toľko sedieť za počítačom. Moje texty podľa mňa lezú pod kožu. A to je rozdiel.

Píšem hlavne o ženách a ak sa tam pripletú nejakí muži, snažím sa opísať ich tak, ako ich vnímam ja.

Myslím, že ma druhá kniha naučila lepšie pracovať s energiou, ktorú v sebe mám pri písaní. Niekedy je príliš veľká a veľmi sa ponáhľam. Pri druhej knihe som sa ponorila hlbšie do sveta žien, do ich mystického, vnútorného, neviditeľného sveta, do ich myšlienok, obáv, vnútorných konfliktov a túžob. A nebola to žiadna romantika."

(BIO) Uršula KOVALYK sa narodila 31. decembra 1969 v Košiciach. Pôsobila v košickom undergrounde. Vyštudovala Strednú zdravotnícku školu, ale v zdravotníctve nikdy nepracovala. Po roku 1989 vystriedala niekoľko exkluzívnych zamestnaní - ošetrovateľka laboratórnych zvierat, kníhkupkyňa v kníhkupectve Artforum, pracovníčka v Krízovom centre pre obete násilia. Externe vyštudovala sociálnu prácu na Trnavskej univerzite.

V súčasnosti pracuje v občianskom združení s ľuďmi bez domova. Je dramaturgička, režisérka, umelecká šéfka a riaditeľka Divadla bez domova, ktoré na spôsob arteterapie pomáha ľuďom bez domova, postihnutým a inak spoločensky vylúčeným. 

Žije v Bratislave.

(zdroj: www.litcentrum.sk)

Podujatie je organizované v rámci projektu Rising with culture vďaka podpore Grantov EHP.

Čítanie s Uršulou Kovalyk

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs