18 máj/ Št18:00

Čítanie so Zuzanou Šmatlákovou - ZRUŠENÉ

literatúra


Je nám to veľmi ľúto, ale štvrtkové čítanie so Zuzanou Šmatlákovou budeme musieť presunúť na iný termín.

Próza afektu a tela – takto by bolo možné stručne charakterizovať najnovšiu novelu Zuzany Šmatlákovej Nič sa nestalo. Ďalej: je to text, ktorý tematizuje súčasnosť, akýsi vzduch týchto čias, umelo rýchlych a umožňujúcich tak tvorivé, ako aj „kreatívne“, miestami exhibicionistické sebaodhaľovanie. Všetky tieto zložky – telo, afekt, súčasnosť – Šmatláková trpezlivo pozoruje a tú poslednú zároveň hodnotí.

Na scéne divadla, v svetle reflektorov stojí súčasný mestský everyman, presnejšie povedané everywoman, príslušníčka strednej vrstvy medzi tridsiatkou a štyridsiatkou so slušným životným štandardom. Funguje vo svete mnohých príležitostí a sociálnych sietí, chce zbierať zážitky a deliť sa o ne. Reprezentuje jednu z výrazných figúr súčasnosti, konzumenta tovarov a vzťahov. Autoterapeutickú monodrámu „na rozlúčku“ inscenuje pritom žena v pokuse bilancovať predošlé skúsenosti a dať záverečnú bodku za zdanlivo skončeným príbehom. Dramatizáciu minulého sprevádzajú jej gestá – grimasy, pohyby rúk, kŕčovité držanie tela, rituálne opakované siahanie po mobilnom telefóne. Pocity sa tu inscenujú prostredníctvom tela – ono si totiž pamätá a vie, že sa niečo stalo.

/zdroj: plav.sk/

Zuzana Šmatláková debutovala poviedkami v časopisoch (RAK, Romboid, príloha denníka Pravda), v rokoch 2008 - 2011 bola finalistkou súťaže Poviedka. Je autorkou prozaických kníh Exit (2013, KK Bagala) a Nič sa nestalo (2019, Marenčin PT). Kniha Exit získala v roku 2014 Cenu Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Mladý tvorca a Nič sa nestalo sa dostalo do desiatky Anasoft litera 2021. Šmatláková má doktorát z literatúry a venuje sa aj ilustrácii a tvorbe pre deti.

/zdroj: litcentrum.sk/

Podujatie je organizované v rámci projektu Rising with culture vďaka podpore Grantov EHP.

Čítanie so Zuzanou Šmatlákovou - ZRUŠENÉ

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs