Michaela Antalová je zakladateľka skupiny Mikoo, bubeníčka, perkusistka a fujaristka Michaela Antalová študovala improvizáciu a jazz na Norwegian Academy of Music v Osle, kde v súčasnosti žije. Na Slovensko a do Čiech se ale pravidelne vracia. V minulosti napr. kvôli kapele Dunajská vlna, či ako členka Pražského improvizačného orchestra, teraz napr. ako hráčka kapely Love_me. Podielala se taktiež na debutovom albume skupiny Ankramu a na albume Miláček slunce brnenskej kapely Květy.
Zaujíma sa o voľnú improvizáciu a vo veľkej miere ju zamestnáva perkusívna hudba. Skladá pre menšie aj väčšie hudobné zoskupenia. Spolupracuje s mnohými hudobníkmi a hudobníčkami.
Michaela vydala sólový album Oblak, Oblek, Oblúk v českom vydavateľstve Jipangu, orchestrálny album nethuns: music for 14-piece ensemble a v roku 2021 vyšiel album Zvony, kde Michaela hrá na fujaru v duu s nórskym kontrabasistom Adrianom Myhrom.Adrian Myhr je nórsky kontrabasista a gitarista. Študoval improvizáciu a jazz na nórskej akadémii v Osle. Je aktívny v mnohých projektoch, v jazzovom triu Johana Lindvalla, kapele You|Me a Sympathetic Magic Kim Myhra, kapele indickej huslistky Harpreet Bansal, vo viacerých zoskupeniach iránskeho hráča na santur Javida Afsari Rada a tiež v kvartete Oker, ktoré vystupovalo aj po slovenských centrách pre súčasnú hudbu. České jazzové publikum mohlo Adrianovo meno započuť v spojitosti s triom klaviristu Vojtěcha Procházku.
Album zvony Michaely a Adriana tvorí 12 skladieb. Hudba vychádza z tradičných melodií slovenských a pri skladbách na koncovku, resp. jej nórsku verziu, seljefløyte, tiež z nórskych ľudových. Tieto flauty sú veľmi podobné, čo umožnuje komponovať novú hudbu pripominajúcu obe tradície. Tieto skladby a aranžmá sú nové kompozície kombinujúce súčasnú hudbu, ľudovú melódiu a súhru frekvencií a sonoritu použitých nástrojoch. Na albume je tiež použité harmónium, terénne nahrávky vrátane cvrčkov zachytených v horehronskej dedinke Zlatno a tiež nahrávka Šumiackeho mužského zboru.
http://michaelaantalova.com
Podujatie je organizované v rámci projektu Rising with culture vďaka podpore Grantov EHP.