12 dec/ Po18:00

Šípy času


Príďte do Kláštora zažiť divadlo inak 

Staňte sa súčasťou divadelnej večere, vďaka ktorej sa budete môcť presunúť v čase tak trocha do inej doby. Divadelná skupina ART Inn vás už v decembri pozýva do KC Kláštor na ďalšie reprízy predstavenia Šípy času na motívy románu Sviece zhoria do tla od maďarského autora Sándora Máraia.
Tento raz sa bude hrať dva dni po sebe, lístky dostanete aj u nás v Kláštore.
 

Počuli ste už o imerzívnom divadle? Zažite ho už 12. a 13. decembra (pondelok a utorok) v priestoroch KC Kláštor, vďaka ktorému sa k nemu dostanete najbližšie ako sa len dá. Nečakajte hercov na divadelných doskách. Zažite hru postáv v priestore, ktoré sú k vám na dotyk, vychutnajte si dobrú hudbu, skvelé víno a jedinečné vône ponorené do príbehu lásky.

Šípy času – tak sa volá divadelné predstavenie, ktoré na motívy románu Sviece zhoria do tla od Sándora Máraia zdramatizovala a zrežírovala Michala Hadušovská. 

Divákov tak vťahuje do magickej divadelnej atmosféry, ktorá má až filmovú príchuť aj vďaka klasickým skladbám a autorskej tvorbe klaviristu Milana Vargu, ktorého hudba vznikla originálne za účelom inscenácie. Autor Márai je v hľadaní svojej pravdy neústupný. Inscenácia Šípy času má podobný zámer a snaží sa preniesť Máraiovský apel na diváka, ukrytý kdesi medzi pulzujúcimi riadkami smerujúci k podstate človeka a povahe ľudskosti.

Nakoľko ovplyvňujeme vzájomne naše životy
Šípy času odhaľujú život troch postáv, ktorých osudy boli previazané až príliš pevne, aby ich Henrik, Konrád a Kristína dokázali sami rozpliesť. Presne tak, ako ich vníma vo svojom diele Sándor Márai. Hrdinovia prichádzajú na to, že ich rozhodnutia a činy ovplyvnili nielen ich vlastný život, ale predurčili aj osudy ich najdrahších. Inscenácia sleduje široké časové obdobia, z minulosti prechádza do budúcnosti i naopak. Divák je tak stále prítomný v hre, pretože zakaždým akoby zachytával esenciu prítomného okamihu. 

Čo všetko v živote musíme zniesť?
„Musíme to zniesť.Musíme to zniesť, že naše túžby nemajú vo svete očakávanú odozvu, že nás nemilujú tí, ktorých milujeme alebo nás nemilujú tak ako by sme chceli."

Je vám to povedomé? Isteže. Smutné? Iba trochu.Utrpenie nie je vznešené, ale je nám známe a spoločné. Všetci to poznáme. A bolesť v srdci z neopätovanej lásky? Je to romantické, ak sa na to dívame, ak o tom čítame. Romantika sa však vytráca vo chvíli, keď sa bolesť dotkne aj nás a našej kože. Nie je to však nutné brať ako tragédiu. Lento musíme zniesť ako to radí aj samotný autor Sándor Márai. 

Divadelní milenci sú pripravení to znášať neustále a zdieľať to so všetkými, ktorí vtedy či dnes akokoľvek bojujú za lásku alebo pre ňu trpia.
Áno, k tejto téme patria vzletné aj silné slová. Nebojme sa ich.
Lebo aj láska je vzletná a silná. 

Hra s priestorom, aj o tom je imerzívne divadlo

Inscenácia Šípy času sa nie náhodou vytvárala a realizuje v nedivadelnom a špecifickom priestore bývalého františkánskeho kláštora. Aj tým je pôsobivá. Michala Hadušovská už pri predstave inscenácie a jej dramatizácii počítala s jeho členením. 

Diváci sa zároveň stávajú akoby súčasťou deja. Kým niektorí si vychutnávajú inscenáciu počas spoločnej večere pri sviecach úplne zblízka, ďalší ju môžu sledovať s pohárom vína trocha obďaleč. Vtiahnutiu do hry troch osudov sa však nevyhnú, sú jej priamymi svedkami a aj cez príbehy hlavných postáv si môže každý sám za seba reflektovať, ako pravdivo dokáže život uniesť a akú rolu v jeho živote zohráva láska, priateľstvo, zrady a sklamania.


Kedy sa hrá divadlo?

12. a 13. decembra (pondelok a utorok) v KCKláštor  

Kapacita na jedno predstavenie je obmedzená, preto si vstupenky do divadla zabezpečte včas.Nezabudnite – počas obochdnísa hrá hneď dvakrát.

Prvé predstavenie začína o 18.00 hod. a druhé predstavenie o 20.00 hod.  

Kde si môžete kúpiť lístky?

Vstupenky na predstavenie si môžete zakúpiť na bare kaviarne Rajský dvor v Kláštore alebo v Turistickom informačnom centre (TIC) v Rožňave.

Môžete si vybrať z dvoch variantov podľa toho, či si chcete vychutnať večeru priamo za stolom a sledovať hru úplne zblízka alebo ju chcete sledovať aj s pohárikom dobrého vína.

Vstupenka pri stole - 15 EUR (zahŕňa večeru)
Vstupenka okolo stola - 10 EUR/ zľava pre študentov a seniorov - 5 EUR


Realizačný tím:

Dramatizácia a réžia: Michala Hadušovská

Scéna: Michaela Pavelková
Kostýmy: Gabriela Čechová

Účinkujú: Monika Hanzlíková, Alexandra Trávniková, Peter Szöllös, Alexander Vais, Jerguš Horváth a Daniel Ambrúš
Hudobný sprievod: Milan Varga

Fotografie: Andrea Gašpárová
Produkčná spolupráca: Katarína Bajzíková

Publicita: Petra Nagyová
Dĺžka predstavenia 70 min.

Dvere budú otvorené a sviece budú horieť, tešíme sa na vás


Šípy času

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs