28 feb/ St19:00

Zen v Kláštore vol. 3

komunita


Dógen Sangha je organizácia ktorá vznikla v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia okolo Róšiho Nishijimu. Práve on bol spolu so svojimi študentmi jedným z prvých prekladateľov rozsiahleho budhistického filozofického spisu Šóbogenzo, napísaného majstrom Dógenom v dvanástom storočí, ktorý sa stal i centrom učenia Dógen Sanghy. 

Jeho žiaci zakladali a zakladajú menšie centrá a skupiny po celom svete. Do Česko-Slovenska sa Dógen Sangha dostala v roku 2005 cez Michaela Eidó Luetchforda a prvé seshiny ktoré viedol v Plané u Mariánskych Lázní, Prahe, Hradci Králové, Bratislave, Pezinku či Banskom Studenci.Nie sme náboženskou skupinou ani sektou, nepredávame a už vôbec neodovzdávame osvietenie, instantné duchovno či ezoterický vhľad do tajomstiev sveta.Dógen Sangha je bezpečnou komunitou v ktorej sa praktikuje Zazen (meditácia v sede) a Kinhin (meditácia v chôdzi) a je tiež miesto zdieľania dharmy (buddhistického učenia) v línii školy Sótó. 

Budeme veľmi radi, ak si nájdete čas zastaviť sa a na chvíľu sa pokúsiť nájsť balans v tomto niekedy až prirýchlom a príliš polarizovanom svete.Meditácie budú prebiehať nepravidelne, no budeme sa snažiť zachovať aspoň dve stredy v mesiaci v rožňavskom Kláštore a dve nedele v mesiaci v košickej Tabačke, pod vedením Tomáša Straku, ktorý je žiakom Mikea Luetchforda.

Program sedení: 19:00 – 19:25 Zazen, 19:25 – 19:35 Kinhin, 19:35 – 20:00 Zazen, 20:00 – 3 poklony, 20:05 – 21:00 krátka prednáška o buddhistickej filozofii a praktike / čas na čaj

Prosím, prineste si so sebou deku a pohodlné nohavice, v ktorých dokážete hodinu sedieť. Vankúše v Rožňave máme, v Košiciach nemáme.

Tešíme sa na vás!

Ďakujeme za podporu

EEA_grants kcklastor rtvs fpu aktivna-komunita rtvs